A+ R A-

„MOJA ROLA WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE”

Tak naprawdę nie wiem, jak znalazłam Joasię, ale wydarzyło się to już dawno temu. Jej blog Educational Eden, jak wiele innych czytałam w poszukiwaniu rozwiązań i odpowiedzi na pytania, które zadawałam sobie w mojej codziennej pracy nauczyciela. Ten bił prawdziwością i uważnością w stosunku do otaczającego świata i edukacji- znanej nam obu, lecz w innym wymiarze.

I tak doszło do spotkania. Oferta współpracy w ramach wymiany wiedzy i doświadczeń okazała się dla mnie kolejnym, interesującym doświadczeniem…

Razem ustaliłyśmy temat spotkania:” Moja rola we współczesnym świecie”. W końcu to dopiero pierwsza klasa. Im szybciej dowiedzą się czegoś o sobie, tym dla nich lepiej. Tym łatwiej znajdą swoje miejsce w otaczających ich realiach.

Nasze wspólne spotkanie poprzedzone było rozmowami- analizą specyfiki grupy oraz relacji w niej panujących.

Zajęcia z moimi wychowankami odbyły się z wykorzystaniem metody FlippedClassroom (Odwróconej Klasy). Wymagały od nich przygotowania się do spotkania, aby w nim uczestniczyć. Młodzież otrzymała wiadomość z zadaniami do wykonania „przed”. Przebieg zajęć oparty na starannie opracowanym przez Joasię scenariuszu prowadził przez kontrakt spotkania, tematykę wartości w życiu oraz IKAGAI-autorefleksję nad sobą, swoją misją, celem, pasją i przyszłym zawodem.

Przygotowanie techniczne spotkania, przewidzenie ewentualnych trudności podczas oraz jego obsługa podczas trwania spotkania wymagały ode mnie szybkiej reakcji i elastyczności w sytuacji, gdy  były zakłócenia dźwięku lub przesyłu Internetu. Kolejne wydarzenie takiego typu nie będzie już dla mnie niczym nowym.

Z obserwacji uczestników spotkania wnioskuję, że potrzebują mentorów, przewodników w życiu, ludzi, którzy pomogą im zrozumieć świat i właściwe w nim funkcjonować, znaleźć właściwy kierunek. Obecna sytuacja, nadmierne korzystanie z dobrodziejstw rozwoju technologii odsuwa od nich na drugi plan wartości i emocje oraz umiejętność dzielenia się i obdarzania nimi drugiego człowieka we właściwy sposób. Potrzebują troski i zainteresowania, szczególnie Ci, którzy sami próbują je wzbudzać.

Po spotkaniu zrobiłyśmy z Joasią ewaluację tego, w czym uczestniczyłyśmy. Czekamy jeszcze na ankiety zwrotne od uczestników, by ją dokończyć.

Z mojej perspektywy jako nauczyciela i moich odczuć - warto uczyć się od innych, często młodszych od siebie…ale to nie wiek ma tutaj znaczenie, lecz „most myślowy”, który powstał między mną a Joasią już od momentu, gdy się poznałyśmy na Facebooku, poprzez dzisiejsze spotkanie i mam nadzieję dalej…😉

Dziękuję osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia, często „niewidocznym”, a jak niezwykle ważnym: Marcinowi Skrodzkiemu- za przygotowanie sprzętu, Markowi Dudzie-  za publikowanie na Facebooku oraz zdjęcia, naszej Pani sekretarce- Bogusi i pracownikom biblioteki szkolnej oraz uczniom: Hubertowi Krzyżanowskiemu, Mai Gers oraz Oliwerowi Korzepowi za udostępnienie swoich laptopów i i kamery.

Joasiu, jeszcze raz dziękuję, że zechciałaś  Nas odwiedzić. Do zobaczenia, mam nadzieję- niebawem

Opracowała: Ewelina Waszkiewicz