A+ R A-

Otwarte sieci Wi-Fi

Otwarta sieć wi-fi


Publiczne sieci Wi-Fi są często słabo zabezpieczone i podatne na ataki cyberprzestępców. Hakerzy mogą wykorzystywać takie sieci do infekowania komputera oprogramowaniem szpiegującym, które może zmieniać transakcje, strony internetowe, kraść dane logowania, hasła i inne poufne informacje. Sieci otwarte są również wykorzystywane do przechwytywania plików należy więc zachować ostrożność, jeśli planuje się przesyłanie plików między komputerami lub przesyłanie i pobieranie plików z Internetu. Haker z zaawansowanym snifferem (programem do gromadzenia i analizy danych) może nawet otwierać dokumenty, multimedia lub archiwa z komputera i zapisywać je na dysku twardym. Historia przeglądanych stron to także wiedza marketingowców. Znając Twoje preferencje, łatwiej im będzie zachęcić Cię do zakupu rzeczy, których niekoniecznie potrzebujesz. Wbrew pozorom nawet zupełnie przypadkowe osoby mogą zainteresować się treścią odwiedzanych stron. W otwartej sieci Wi-Fi użytkownicy mogą się widzieć. Co to znaczy? Przy odrobinie podstępnej wizji sąsiad z hotelu może zobaczyć Twoją aktywność w Internecie tak z czystej ciekawości. To samo dotyczy osób siedzących w pobliżu podczas surfowania po Internecie na lotnisku lub w restauracji. Możesz więc zapomnieć o właściwej ochronie swojej prywatności. Twój szef może również wykorzystywać informacje o Tobie. Firmowe sieci Wi-Fi mogą być wyposażone w specjalne oprogramowanie służące do monitorowania aktywności użytkowników. Twój pracodawca może na to spojrzeć i sprawdzić, jak wykorzystujesz przydzielony czas na wykonanie przydzielonych zadań, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do utraty pracy.

1. Odwiedzane strony www
Cyberprzestępcy mogą zobaczyć, jakie strony internetowe odwiedzasz. Jeśli atakujący użyje wystarczająco wyrafinowanego sniffera, może spojrzeć na adres przeglądanej strony i natychmiast go zobaczyć. Może również zapisywać wybrane dokumenty i obrazy. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku witryn, z którymi łączysz się za pomocą niezabezpieczonego protokołu HTTP, gdzie hakerzy mogą zobaczyć prawie wszystko. W przypadku połączeń szyfrowanych odczyt danych jest znacznie trudniejszy. Szyfrowane połączenia (przy użyciu certyfikatu SSL zakupionego przez właściciela witryny), które rozpoznajesz po adresie URL (zaczynają się od HTTPS, a nie HTTP), zapewniają szyfrowanie i znacznie lepszą prywatność. Z takich linków korzystają głównie sklepy internetowe, banki, portale społecznościowe itp. Nie oznacza to, że osłonę można wyłączyć dla takich połączeń. Znane są przypadki złośliwego oprogramowania pojawiającego się na zaszyfrowanych stronach internetowych, kradnącego na przykład dane logowania do kont internetowych.

2. Przesyłane pliki
Przesyłanie plików przez sieć publiczną jest bardzo podatne na przechwycenie. Podczas przesyłania plików między komputerami lub pobierania plików z Internetu haker może bez większych trudności zobaczyć przechwycone pakiety i odczytać zawartość plików. Jeśli ma bardziej zaawansowanego sniffera (przechwytywaniu pakietów danych wędrujących przez sieć), może też łatwo otwierać inne pliki, takie jak dokumenty, obrazy, filmy lub archiwa i zapisywać je na swoich urządzeniach.

3. Wiadomości e-mail
Bądź świadomy danych dotyczących użytkowania kont e-mail i przechowywanych na nich wiadomości e-mail. Mogą być dla włamywacza prawdziwą skarbnicą informacji o Tobie. Podczas uzyskiwania dostępu do skrzynki odbiorczej zawsze sprawdzaj, czy łączysz się ze stroną internetową za pomocą protokołu HTTPS.

4. Komunikatory internetowe
Jeśli nie chcesz być podsłuchiwany, uważaj również na komunikatory internetowe i czaty, które wysyłają wiadomości czystym tekstem, bez korzystania z szyfrowania. Gdy korzystasz z otwartej sieci Wi-Fi, haker może bez problemu śledzić Twoje konwersacje. Choć wiele komunikatorów korzysta już obecnie z szyfrowania połączeń, nadal zdarzają się wyjątki.
Jak chronić się przed szpiegowaniem w otwartej sieci Wi-Fi?

5. Wybieraj sieci z hasłem
Jeśli to możliwe, unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które nie są chronione hasłem. Chociaż hasło jest publicznie dostępne, nadal zapewnia ochronę, ponieważ służy do generowania unikalnych kluczy sesyjnych dla każdego użytkownika.

6. Zwróć uwagę na nazwę
Hakerzy mogą umieszczać swoje punkty dostępowe w miejscach takich jak lotniska, gdzie tysiące ludzi chcą bezpłatnie korzystać z internetu. Ich nazwy brzmią podobnie do oficjalnych imion, co wzbudza zaufanie potencjalnych ofiar. Zawsze podawaj i weryfikuj nazwę legalnej usługi Wi-Fi - liczy się każda litera!

7. Sprawdź protokół HTTPS
Upewnij się, że strona internetowa, z której korzystasz, jest bezpieczna i zaszyfrowana, zwłaszcza podczas logowania do banku lub zakupów online. Sprawdź adres URL - jeśli połączenie jest szyfrowane, zaczyna się od liter HTTPS i zwykle jest również oznaczone symbolem zielonej/zamkniętej kłódki.

8. Zainstaluj program antywirusowy
Chroń swoje urządzenie za pomocą programu antywirusowego. Uważaj na darmowe rozwiązania - często są nieskuteczne lub mają ograniczone zabezpieczenia. Ponadto darmowy program z niewiarygodnego źródła umożliwia zainstalowanie malware jako „prezent”. Skorzystaj z rekomendacji sprawdzonych liderów branży, takich jak Norton, Panda, ESET czy Bitdefender.

9. Korzystaj z VPN
Użyj wirtualnej sieci prywatnej (VPN), aby skierować swoje połączenie internetowe przez serwer, który również szyfruje wysyłane dane. Zapobiega to nieautoryzowanemu dostępowi do Twoich danych. Podczas korzystania z otwartej sieci Wi-Fi najbezpieczniej jest też szyfrować cały ruch przychodzący i wychodzący z komputera, w tym usługi korzystające z protokołu HTTPS.
Wiele bezpłatnych i komercyjnych usług oferuje dostęp VPN, ale takie opcje mogą znacznie spowolnić połączenie internetowe. Korzystając z darmowych rozwiązań, trzeba być ostrożnym. Dostawca oferujący „darmową” sieć VPN musi w jakiś sposób zrekompensować koszty – może to oznaczać obniżenie jakości lub bezpieczeństwa.
Free VPN może być również przynętą do przenoszenia danych online i sprzedawania ich stronom trzecim. Więc zamiast większej anonimowości i bezpieczeństwa, otrzymujesz coś przeciwnego.
Chociaż darmowe jest kuszące, zalecamy sprawdzenie najlepiej płatnych rozwiązań. Dla kompleksowej ochrony warto korzystać z programów antywirusowych, które zawierają w pakiecie usługę VPN, np Oprogramowanie Norton 360 lub VPN od zaufanego dostawcy, takiego jak Norton Secure VPN.

10. Wyłącz udostępnianie
Możesz zapobiec podsłuchiwaniu plików, wyłączając również usługi udostępniania plików i drukarek na swoim komputerze. Możesz je znaleźć we właściwościach połączeń sieciowych.

Zarządzaj swoimi hasłami Utwórz silne hasło dla każdego ze swoich kont. Jeśli to możliwe, zawsze wybieraj uwierzytelnianie dwuetapowe, takie jak SMS lub e-mail. Następnie każde nowe urządzenie musisz potwierdzać logowaniem otrzymanym kodem, co maksymalnie zabezpieczy Twoje konta przed nieautoryzowanym dostępem. Jeśli masz problemy z zapamiętywaniem haseł, powinieneś rozważyć programy antywirusowe, np: Norton 360, Panda Dome Complete, ESET Smart Security Premium. Jak widać, istnieje wiele sposobów ochrony danych przed podsłuchem. Powinieneś ich używać zawsze, gdy potrzebujesz skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi.