Zespół Szkół Zawodowych

z Biblioteką Pedagogiczną

w Piszu


  • Adres:

Ul. Gizewiusza 3, 12-200 Pisz

tel. (87) 424-17-18

 

  • email:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pobierz

  • Podręczniki

pobierz

„Nowy kierunek rozwoju”

Projekt „Nowa jakość kształcenia zawodowego szansą na lepszą pracę”

Projekt Zielone Garnizony

Anonimowa skrzynka na sygnały w szkole

Wiadomości

W tym roku wyjątkowo 6 czerwca po wcześniejszych eliminacjach w bibliotece szkolnej ZSZ z BP w Piszu odbył się finał XIII edycji konkursu Humanista też człowiek. W Jury zasiedli nauczyciele – humaniści, którzy przygotowali zadania konkursowe: pp. Elżbieta Gromadzka, Anna Trupacz, Romualda Kozioł i p. Grzegorz Puchalski. Uczniowie klas III technikum rywalizowali ze sobą w dziewięciu konkurencjach, w których niezbędne były wiadomości z zakresu historii, języka polskiego i sztuki. Zadania były bardzo zróżnicowane i miały atrakcyjną formę, a ich treść była związana z patronami tego roku: Stanisławem Moniuszką, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Anną Walentynowicz oraz wydarzeniami szczególnie celebrowanymi w 2019r.: Unią lubelską i Powstaniami śląskimi. Uczestnicy mogli się wykazać znajomością: historii i literatury, zasad ortograficznych, malarstwa czy muzyki klasycznej oraz dziejów kultury. W tych humanistycznych zmaganiach bezkonkurencyjne okazały się uczniowie klasy III TH, którym zdobyta najwyższa liczba punktów zapewniła I miejsce. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z kl. III E/Ż . III miejsce zajęła klasa III I/S. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe oraz dyplomy. Nagrody ufundowane z Rady Rodziców wręczył p. dyr. Paweł Bazydło.
Autor: Anna Trupacz

 

W minioną środę drużyna naszej szkoły w składzie: Piotr Popiołek, Mateusz Truszkowski i Arkadiusz Dardziński po zwycięstwie w eliminacjach powiatowych wzięła udział w Wojewódzkim Finale Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, który odbył się w Elblągu. Reprezentanci powiatu piskiego okazali się bezkonkurencyjni zwyciężając w całym turnieju w puli 11 drużyn województwa. Najlepszy z testów okazał się Mateusz Truszkowski, a jazda sprawnościowa motorowerem należała do Piotra Popiołka. Szczególne podziękowania należą się panu Damianowi Klisiajtysowi za przygotowanie naszej drużyny z zakresu I pomocy przedlekarskiej. Jedziemy więc na Turniej ogólnopolski reprezentować województwo.

Autor: Mirosław Kozioł

W ZSZ z BP w Piszu 23 maja br. odbył się Festiwal Recytacji Poezji K. I. Gałczyńskiego przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Gminy Pisz.

Środki na projekt pozyskano z Gminy Pisz oraz Rady Rodziców ZSZ z BP, a organizacją przedsięwzięcia zajęła się polonistka: Anna Trupacz.

Forma konkursu połączona z warsztatami recytatorskimi ma aktywizować młodych ludzi, pokazać im alternatywne formy spędzania wolnego czasu, budzić do czynnego udziału w życiu kulturalnym społeczności lokalnej. Ma też poszerzać wiedzę i świadomość w odbiorze kultury oraz pomóc uwierzyć we własne możliwości, przełamywać bariery psychiczne (nieśmiałość, która paraliżuje młodych ludzi, uniemożliwiając lub utrudniając im funkcjonowanie w społeczeństwie). Zapewnia też uczestnikom pakiet umiejętności do wykorzystania do organizacji działań artystycznych w swoich szkolnych i pozaszkolnych środowiskach.

Na czym polega projekt: Pierwszy etap to wewnątrzszkolne warsztaty przygotowujące do konkursu recytatorskiego prowadzone przez nauczycieli polonistów w poszczególnych szkołach. Drugi etap to konkurs recytatorski, podczas którego profesjonalne jury wyłoniło  laureatów (w każdej z dwóch kategorii) – z SP nr 1, OSM, Gimnazjum Prywatnego w Piszu oraz z ZS nr 1 w Piszu i z ZSZ z BP w Piszu. Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz możliwość udziału w warsztatach recytatorskich w Praniu. Atrakcją tegorocznej szóstej edycji był recital piosenki poetyckiej w wykonaniu Bogusława Trupa cza. W jego wykonaniu młodzież usłyszała premierowe wykonanie utworów do słów mazurskiego poety Michała Kajki, które mają się ukazać na płycie już pod koniec tego roku.

Anna Trupacz – koordynator projektu

29 maja 2019 roku w Praniu w ramach projektu roZruSZnika  „Festiwal Recytacji Poezji K.I. Gałczyńskiego”  finansowanego ze środków Gminy Pisz i Rady Rodziców ZSZ z BP w Piszu odbyły się warsztaty recytatorskie dla 8 laureatów konkursu poświęconego poezji patrona festiwalu.

Młodzi adepci sztuki żywego słowa z ZSZ z BP, ZS nr 1, Prywatnego Gimnazjum, SP nr 1 i OSM w Piszu:   Gabriela Przygoda, Wiktoria Szymborska, Paulina Kulągowska, Zuzanna Plona, Alicja Gryglik, Ewelina Kobus, Katarzyna Murzyn i Amelia Zalewska, zwiedzili prańskie muzeum, poznając koleje losu poety i ich wpływ na proces twórczy. Wzięli także udział w podchodach literackich, zmagając się z leśnymi ostępami i łamigłówkami związanymi z Gałczyńskim,  spotkali się również z poetą Wojciechem Kassem i wysłuchali lekcji o tym, jak poezja odkrywa tajemnicę życia i że warto czytać poetów, ponieważ poeci dają nam słowa, byśmy mogli wypowiedzieć to, co w nas wewnętrzne. Nasz gospodarz opowiedział również o swojej największej bolączce, a mianowicie, że wychodzimy z kultury książki i niestety jedyna propozycja to świat wirtualny – pustka, która nas duchowo nie nakarmi.

 Najważniejszą częścią pobytu w Praniu były oczywiście warsztaty recytatorskie. Razem z instruktorem poszukiwali najlepszych rozwiązań w pracy nad tekstem, porządkowali też wspólne odkrycia i doświadczenia z obcowania z żywym słowem, odkrywali nowe poetyckie światy. Na końcu zaś wszyscy uczestniczyli w ognisku na prańskim wzgórzu.

Opiekę nad laureatami sprawowała p. Anna Trupacz. Transport był zapewniony dzięki uprzejmości SOSW w Łupkach.

Autor: Anna Trupacz